Czy ewidencja księgowa służy tylko do naliczania podatków?

Rachunkowość jest potężnym narzędziem do kontroli płynności finansowej firmy. Współpracując z biurem rachunkowym lub zatrudniając księgowego warto od początku korzystać z dobrodziejstw, które niesie za sobą prowadzenie pełnej ewidencji. Rozwój przedsiębiorstwa jest uzależniony od właściwych decyzji finansowych. Aby je podejmować, niezbędna jest wiedza na temat tego co dzieje się z pieniędzmi w firmie.

Niezależnie od tego czy masz umowę z biurem rachunkowym czy zatrudniasz księgowego, musisz mieć świadomość tego, że Twoje księgi rachunkowe stanowią wartość informacyjną nie tylko dla Urzędu Skarbowego. Oczywiście właściwe naliczenie podatku jest bardzo ważne. Nie zapominaj jednak o tym, że równie ważne jest zarządzanie finansami. Pamiętaj też o potencjalnych inwestorach, do których zaliczają się również kredytujące przedsięwzięcia banki.

Na czym polega funkcja informacyjna rachunkowości

Jedną z podstawowych funkcji rachunkowości jest tworzenie zbiorów informacji. Zbiory te odpowiadają na potrzeby jednostki swoja wielkością, szczegółowością oraz zakresem treści. Tworzy się je po to, aby odbiorcy mieli łatwy dostęp do informacji. Pomaga to w pełnieniu funkcji zarządczej. Dzięki łatwemu dostępowi do informacji podejmiesz decyzje finansowe w oparciu o dane rachunkowe co pozwoli efektywniej wykorzystać zasoby gospodarcze przedsiębiorstwa. Jest to niezbędne, jeśli chcesz osiągnąć pozytywny wynik finansowy.
Dzięki funkcji informacyjnej masz również możliwość kontrolowania sytuacji finansowej firmy. Pozwoli Ci to na optymalizację kosztów. Nawet jeśli nie masz obowiązku przygotowywania sprawozdań finansowych warto to robić. Zestawienia zawarte w sprawozdaniu stanowią ogromną wartość informacyjną nie tylko dla odbiorców zewnętrznych, ale również dla kadry zarządzającej przedsiębiorstwem. Wybierając biuro rachunkowe zwróć uwagę czy w zakresie umowy jest sporządzanie zestawień i sprawozdań.

Co to są wskaźniki rotacji i dlaczego warto z nich korzystać

Pisząc najprościej wskaźniki rotacji informują Cię, ile czasu zajmuje składnikom Twojego majątku zamiana w pieniądz. Twój kapitał to często towar w magazynie i należności od odbiorców. Musisz też terminowo regulować zobowiązania wobec dostawców. Nie znaczy to jednak, że masz płynność finansową. Analiza obrotowości składników majątku jest narzędziem, które pozwala Ci nie mrozić kapitału. Dzięki nim widzisz np. ile czasu towar zalega w magazynach, czy kontrahenci najpierw płacą Tobie za towar czy Ty im lub jakie są okresy płatności za faktury. Ta wiedza pozwoli Ci zwiększyć płynność finansową firmy i zmniejszyć zapotrzebowanie na kapitał np. w formie pożyczek konsumenckich czy kredytów.

Dźwignia finansowa, czyli kiedy warto pozyskać kapitał z zewnątrz

Stosowanie dźwigni finansowej ma na celu podniesienie wartości własnych aktywów, ale bez inwestowania własnych środków. Przykładem może być tutaj zakup nieruchomości ze środków uzyskanych z kredytu bankowego. Spłata kredytu wiąże się z kosztami w postaci odsetek. Koszt ten jednocześnie obniża podstawę opodatkowania a sama inwestycja służy zwiększeniu dochodu. Dźwignia finansowa pozwala ustalić czy koszt wprowadzenia do firmy kapitały z zewnątrz będzie niższy niż uzyskany z niego dochód. Jest to bardzo istotna informacja z punktu widzenia rozwoju przedsiębiorstwa. Rozsądnie zaciągnięty kredyt bankowy dla firmy lub inny rodzaj pożyczki powoduje, że wartość przedsiębiorstwa rośnie.

Przepływy pieniężne i możliwość oszacowania przyszłych zysków

Przepływy pieniężne to w dużym skrócie wpływy i wypływy środków pieniężnych oraz ich ekwiwalentów do firmy. Jednym słowem rachunek przepływów pieniężnych pokazuje, ile gotówki posiada przedsiębiorstwo. Jest to sprawozdanie finansowe, które nie wykazuje niepieniężnych składników majątku. Jest to niezwykle istotne przy określeniu płynności finansowej firmy. Wysoki wynik netto wykazywany w innych sprawozdaniach może bowiem nie odzwierciedlać problemów z regulowaniem zobowiązań przez jednostkę. Odpowiednio wcześnie przeprowadzona analiza rachunku przepływów pieniężnych pozwala uratować firmę przed utratą płynności finansowej a nawet bankructwem.

W Polsce prowadzenie pełnej księgowości dla większości firm nie jest obowiązkowe. Mimo to warto rozważyć tę formę prowadzenia ksiąg rachunkowych. Jeśli planujesz stworzenie dużego i prężnie działającego przedsiębiorstwa o większym zasięgu niż lokalny rynek to wartość informacyjna z prowadzenia pełnej rachunkowości jest nie do przecenienia. Przed podjęciem decyzji warto zasięgnąć opinii w dobrym biurze rachunkowych. Zalety bowiem często przewyższają koszty.

Leave a Reply