Prowadzenie działalności gospodarczej jest jedną z form aktywności zawodowej dużej grupy osób. Zaczynając działanie na własny rachunek tylko nieliczni pamiętają, aby odpowiednio zabezpieczyć się na wypadek niepowodzenia przedsięwzięcia. Większość przedsiębiorców posiada jakiś majątek będący dotychczasowym dorobkiem życia. Jeśli przedsiębiorca jest w związku małżeńskim, wszystko co wypracował wraz ze swoim współmałżonkiem jest własnością wspólną. W przypadku niepowodzenia i wpadnięcia w tarapaty finansowe, wierzyciele mają prawo dochodzić swoich należności nie tylko z majątku przedsiębiorstwa. Często zdarza się tak, że majątek firmowy pokrywa się z majątkiem osobistym małżeństwa. W takiej sytuacji wierzyciel nie będzie miał hamulców sięgając po te składniki majątkowe dłużnika, które najszybciej przyczynią się do zabezpieczenia jego roszczeń.
Każdy przedsiębiorca ma dwa sposoby na zabezpieczenie swojego majątku osobistego przed roszczeniami wierzycieli.
Spółka z o.o. – jako jedna z form zabezpieczenia majątku osobistego
Wokół spółek z ograniczoną odpowiedzialnością narosło wiele mitów. Najczęściej są to mity nie mające pokrycia w rzeczywistości. Spółka z o.o. jako forma prowadzenia działalności gospodarczej jest najrozsądniejszą i najbezpieczniejsza formą funkcjonowania przedsiębiorstwa.
Złożenie spółki z o.o. wymaga trochę zabiegów, ale są one bardzo proste. Podstawowym wymogiem jest stworzenie i rejestracja umowy spółki. Najprościej jest to zrobić korzystając z formy elektronicznej. Jest to najłatwiejszy i najtańszy sposób założenia spółki z o.o.
Inną drogą jest skorzystanie z pomocy notariusza, kancelarii prawnej czy kancelarii podatkowej. Ta droga jest kosztowna i wymaga sporo czasu.
Notariusz, kancelaria prawna, kancelaria podatkowa na zlecenie wykona wszystko i jest dobrym rozwiązaniem dla skomplikowanych umów i oczywiście dla wszystkich „wygodnych” osób.
Spółka z o.o. ma osobowość prawną i w bardzo dobry sposób chroni majątek osobisty wspólników. Sprowadza się to do tego, że za wszelkie zobowiązania odpowiada tylko do wysokości posiadanego przez nią majątku. W przypadku wystąpienia kłopotów finansowych ewentualni wierzyciele mogą dochodzić swoich należności tylko z tego co jest własnością spółki. Majątek osobisty wspólników jest bezpieczny. Co prawda jest pewne niebezpieczeństwo w sytuacji jeżeli jeden ze wspólników pełni funkcję w zarządzie spółki i jest np. jej prezesem. W takiej sytuacji prezes może odpowiadać swoim majątkiem osobistym jeśli w sytuacji kryzysowej w odpowiednim czasie nie wystąpi z wnioskiem o ogłoszenie upadłości spółki. Zdarza się to bardzo rzadko, trzeba jednak mieć świadomość występowania zagrożenia.
Rozdzielność majątkowa ochroną majątku osobistego przedsiębiorcy
Najpopularniejszą forma prowadzenia działalności jest jednoosobowa działalność gospodarcza na podstawie wpisu do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej – CEIDG. Bardzo prosto i zupełnie bezpłatnie dokonuje się rejestracji takiej formy aktywności gospodarczej.
Każdy kto dokonuje takiego zgłoszenia już z chwilą jego wykonania stawia swój majątek osobisty jako formę zabezpieczenia tego czym będzie się zajmował. Dzieje się to automatycznie i jest zgodne z obowiązującymi przepisami. W sytuacji niepowodzenia przedsięwzięcia prowadzonego na podstawie wpisu do CEICG i wystąpienia długów, wierzyciele maja prawo do pokrywania swoich roszczeń z majątku osobistego przedsiębiorcy. Oczywiście, aby do takiej sytuacji doszło musi być wyrok sądowy i ewentualne postępowanie komornicze. Należy mieć świadomość, że do składników majątku firmowego czy osobistego dłużnika ma dostęp jedynie komornik sądowy działający na podstawie wyroku sadowego.
W celu uniknięcia takiej sytuacji osoba prowadząca działalność gospodarczą powinna się odpowiednio zabezpieczyć. Najlepszym sposobem dla osób będących w związku małżeńskim jest przeprowadzenie rozdzielności majątkowej, posiadanego wspólnego majątku małżeńskiego.
Rozdzielność majątkową najrozsądniej jest przeprowadzić przed podjęciem działalności gospodarczej. Jeśli się tego nie zrobiło w tym czasie to następnym „terminem” powinien być czas uprzedzający powstawanie niemożliwych do spłaty długów. Jeżeli rozdzielność powstanie przed powstaniem wierzytelności, majątek osobisty współmałżonka podlega zabezpieczeniu i jest chroniony.
Kiedy rozdzielność majątkowa powstała w momencie występowania wierzytelności, nie podlega on ochronie i egzekucja jest prowadzona na zasadach jakby tej rozdzielności nigdy nie było.
Rozdzielność majątkową można bardzo szybko przeprowadzić u notariusza. Notariusz sporządza akt notarialny, w którym zapisane są wszystkie sprawy dotyczące własności poszczególnych składników majątkowych. Majątek wspólny może być podzielony w dowolny sposób lub przeniesiony w całości na jednego z małżonków. Najrozsądniej jest, aby nowym właścicielem majątku był ten z małżonków, który nie prowadzi działalności i nie posiada żadnych zobowiązań finansowych lub analogicznych.
Notariusz nie dochodzi zasadności takiego, a nie innego sposobu podziału majątku, on jedynie zapisuje powstałe uzgodnienia w akcie notarialnym. Oboje małżonkowie podpisują zgodność treści aktu w obecności notariusza i to wszystko. Jest to bardzo prosty i szybki sposób podziału majątku małżeńskiego. Całą procedurę można przeprowadzić na drodze sadowej. Korzystając z drogi sądowej należy się liczyć z dłuższym czasem trwania całego postępowania, a czas często odgrywa istotną rolę.
Nikt nie zakłada, że prowadzona przez niego działalność gospodarcza skończyć się może niepowodzenie. Pamiętać jedna należy, że nawet najlepiej funkcjonujące przedsiębiorstwo do ruiny mogą doprowadzić nieprzewidziane czynniki zewnętrzne. Rok 2020 jest dobrym przykładem tego jak w obliczu pandemii, rząd swoimi rozporządzeniami może zamknąć całą gospodarkę i doprowadzić tym samym do wielu bankructw dobrze prosperujących firm.